Bir nes klasiği olan Gimmick ‘in 32 yıl sonra devam oyunu çıktı

NES’in efsanevi geliştiricisi Sunsoft, Gimmick adlı bir oyun çıkardığında pek dikkat çekmemişti. Ancak yıllar geçtikçe, oyun gerçek bir klasik olarak yeniden değerlendirildi ve şimdi platformun en çok aranan oyunlarından biri haline geldi. Aradan geçen onlarca yılın ardından, başka bir geliştirici bu mirası devam ettirerek bizlere gerçek bir devam oyunu sunmaya hazırlanıyor.

Gimmick 2, 2024’te tüm büyük platformlarda çıkış yapacak. Şu an için bu devam oyununun nasıl görüneceği hakkında net detaylar yok, ancak tanıtım metni, orijinal oyundaki gibi “bulmacalar çözüp düşmanları kandırarak fizik tabanlı bir oyun alanında keşif yapacağımızı” söylüyor. Gimmick 2, şimdiye kadar birçok klasik shmup oyununun yeniden piyasaya sürülmesi ve Wunderling adlı beğenilen bir platform oyununun geliştirilmesiyle bilinen Bitwave Games tarafından geliştiriliyor. Orijinal Gimmick, 1992’de Famicom’a çıktığında, platformun 16-bit halefinin piyasaya sürülmesinden yıllar sonra gelmişti. Gimmick, yaşlanan donanım için teknik bir gösteri niteliğindeydi ve güzel görselleri, özel bir ses çipiyle güçlendirilmiş harika müzikleri ve beklenenden çok daha zorlu bir platform deneyimi ile dikkat çekmişti.

Bu faktörler, Gimmick’i retro topluluğunda koleksiyoncuların aradığı bir ürün haline getirmeye yeterliydi, ancak oyunun Japonya dışındaki erişimi son derece sınırlıydı. NES versiyonu Mr. Gimmick adıyla yalnızca İskandinavya’da yayımlandı. Orijinal paketinde tam bir kopya bulmak yüzlerce dolara mal olabiliyor ve tam paketli bir kopya bulmak ise 1.000$’ı aşan fiyatlarla satılıyor.

Yıllar boyunca, Gimmick’in mirası teknik mükemmelliği ve aşırı nadirliği ile biliniyordu, ancak modern oyuncular, oyunun platformer olarak gerçekten de değerli olduğunu deneyimleme şansına sahip oldu. Geçen yıl PC, Switch, PlayStation ve Xbox için bir remaster çıkmıştı ve bu eski oyunu yeni bir kitleye başarıyla tanıttı. Umarız, devam oyunu da bu mirası layıkıyla sürdürebilir.

Gimmick’in yıllar süren teknik başarısı ve nadirliği dışında, modern oyuncular da artık oyunun değerini daha iyi anlıyor. Geçen yıl piyasaya sürülen remaster, oyunun orijinal halini yeni nesil oyunculara sunma konusunda başarılı olmuş gibi görünüyor. Devam oyununun da bu başarıyı sürdürebileceğini umuyoruz. İlk oyunun oynanış videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x